Datum: 2. decembar 2022.
Kako se osećate kada sneg počne da se topi, a ptice svojim cvrkutom najavljuju lepše dane? Možda poželite da odete u prirodu i uslikate visibabe kao prve vesnike proleća. A da li ste znali da među prvim biljkama koje se promaljaju ispod žutog lišća prostranih bukovih šuma jeste sremuš? Širokih zelenih listova, sremuš kao lek iz prirode za srčane probleme je pravi dar ranog proleća.
Gde raste sremuš?
Sremuš je poznat i kao divlji luk zbog mirisa koji podseća na beli luk. Sremuš se može lako naći već na samim obodima šuma i pored šumskih puteva.
Vesnik proleća - photo: JerzyGorecki
Dok šuma tek počinje da lista, divlji luk već uveliko formira nepregledne zelene tepihe po tlu. Smatra se da je šuma u kojoj raste sremuš drevna. Vrlo brzo izrastaju cvetovi, pa je koristan i za pčele i druge insekte u rano proleće. Mnogi ga još nazivaju i medveđim lukom jer nakon buđenja iz zimskog sna, prvo što medved traži da pojede jeste sremuš.
Kako sremuš doprinosi zdravlju kardiovaskularnog sistema?
Mora se priznati da medved zna šta valja jer sremuš poseduje neverovatna lekovita svojstva. Divlji luk se prvenstveno pokazao kao moćno prirodno sredstvo za dobar rad kardiovaskularnog sistema zato što efikasno:
- Snižava krvni pritisak
- Reguliše nivo holesterola
- Smanjuje trigiliceride
- Jača srčani mišić
Visok krvni pritisak, holesterol i trigliceridi mogu prouzrokovati srčane probleme zbog čega je veoma važno da unosimo sve ono što ove parametre dovodi u normalu. A sremuš upravo to radi. Divlji luk doprinosi opštem zdravlju kardiovaskularnog sistema tako što deluje kao čistač krvi.
Photo: Pexels
Za šta se još koristi sremuš kao lek?
Sremuš ima antibakterijsko, antiupalno i antigljivično dejstvo. Zbog toga, može da se koristi u prevenciji infekcija i kao pomoćno sredstvo u borbi protiv bakterija, gljivica i u lečenju upala. Sadrži visok nivo vitamina C pa je dobar za podizanje imuniteta u sezoni virusa i prehlada. Efikasan je pri čišćenju organizma od toksina zbog čega se koristi i kao sredstvo za detoksikaciju. Upravo zbog nagomilanih toksina tokom hibernacije, meda jede tek iznikle mladice divljeg luka kako bi očistio krv.
Medveđi luk blagotvorno deluje na stomak, poboljšava varenje i ublažava nadimanje. Može doprineti otklanjanju glavobolje kao rezultata lošeg varenja.
Sremuš za lepu kožu i regeneraciju kose
Zbog toga što čisti krv i izbacuje toksine iz organizma, sremuš može da ostavi i vidljive rezultate na kožu. Između ostalog, pomaže obnovi tkiva i ublažava bore. Služi kao pomoćno sredstvo pri lečenju psorijaze, ekcema, dermatitisa i mnogih drugih kožnih problema. Doprinosi regeneraciji kose i usporava njeno opadanje.
Sremuš u ishrani
U proleće kada zeleniš postaje deo svakodnevne ishrane, sremuš možete spremati kao salatu i konzumirati dokle god su listovi mladi. Od divljeg luka se može napraviti ukusna čorba i namaz. S obzirom da se listovi jedu dok sremuš ne ucveta, preporučljivo ga je dodavati raznim jelima da bi se što više koristio u sezoni. Ukoliko nemate iskustva, veoma je važno da sremuš ne berate sami jer vrlo lako možete da zamenite njegove listove sa drugim opasnim biljkama sličnih listova. Najbolje je da sremuš kupite od proverenih dobavljača.
Kako se konzumira sremuš kao lek?
Sremuš kao lek je najbolje konzumirati u vidu tinkture ili kapi. Dobro zdravlje već decenijama pravi tintkure od sremuša na potpuno prirodnoj bazi i pokazalo se da je to najbolji vid konzumiranja divljeg luka na duži rok. Kupci sa visokim krvnim pritiskom ga redovno konzumiraju. Nakon teške hrane u zimsko doba, preporučljivo je da očistite organizam od toksina pomoću kapi sremuša. Dodajte kapi u čaj, sok ili vodu i obavezno popijte pola sata pre jela.
Kapi sremuša možete poručiti direktno na našem sajtu. Pritisnite OVDE i ubacite željenu količinu u korpu i popunite podatke za dostavu.
Tu smo za sva vaša pitanja u vezi lekovitog bilja
+381644143244 (Viber, what's up)
Posećeno:
1040 puta
Prosek:
5.00
Ocenite nam ovaj članak: